1992 óta a megemlékezések egyik legfontosabb helyszínei közé tartozik az Északi temető Díszparkjának ’48-as sírkertje, ahol a város lakói évről évre tiszteletüket fejezik ki a nyíregyházi hősök hantjai és emléke előtt. A kerek évfordulót még emlékezetesebbé tette, hogy a sírkert újabb obeliszkkel bővült, amely alatt a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely méltán híres családja, a Várallyayak nyugszanak. Közülük kiemelendő Várallyay József gazdatiszt, aki önkéntes hadnagyként szolgált a vörössipkások között 1848-49-ben. 1897-ben bekövetkezett halála óta a temető 8. parcellájában aludta örök álmát, egészen mostanáig. Dédunokája, Várallyay Gyula, aki egykoron az 1956-os események aktív résztvevője volt, a tengerentúlról ápolja családja emlékét, így jutott arra az elhatározásra, hogy elindítja áttemetésüket a díszparcellába, ezzel is megőrizve szerettei emlékét azon nyíregyházi sorstársak körében, akik közé Várallyay József is tartozott. Elhatározását tett is követte: 2016 őszén Nyíregyházára látogatott, hogy felvegye a kapcsolatot a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Temetkezési Kft. ügyvezetőjével, Róka Zsolttal. A ’48-as parcella fenntartójaként a hadi- és katonasírok ápolásába rendre bekapcsolódó Róka Zsolt üdvözölte a kérést, és együttműködéséről biztosította a Várallyay családot. Így vette kezdetét egy gyümölcsöző együttműködés Washington és Nyíregyháza között.

Ami ezek után kibontakozott, az az összefogás szép példája, azé a szellemiségé, amelyet a történelem folyamán a magyarok mindig is a magukénak éreztek: közösségben, egy emberként gondolkodva és cselekedve kell és lehet a múlt értékeit megőrizni és átörökíteni a jövő generációja számára, hiszen példamutatás nélkül nincsenek minták, nincsen tisztelet, ahogyan tenni vágyó fiak és nemzet sincsen. Róka Zsolt azt ajánlotta Várallyay Gyulának, vegye fel a kapcsolatot Nyíregyháza lelkes helytörténészével, Komiszár Dénessel, aki évek óta kutatja a helyi neves családok történetét, és ápolja sírjaikat.
Komiszár Dénes kutatási tevékenysége jól nyomon követhető az interneten: a Nyíregyházi Városvédő Egyesület oldalán megtalálható védett sírok listáját is ő készítette el, valamint az ún. „Panteon Bizottság” létrehozójaként bátran buzdítja a történelemszeretőket a lista bővítésére. Várallyay úr – Gyula bácsi – így kérte fel őt, legyen összekötő kapocs a család és Nyíregyháza városa között. Komiszár Dénes örömmel vállalta az adatgyűjtési és a kapcsolattartási feladatokat, Gyula bácsi magyarországi jobbkezeként követte nyomon az eseményeket. A megbeszélések aztán tovább folytatódtak Gyula bácsi és Nyíregyháza Megyei Jogú Város kultúráért felelős alpolgármestere, dr. Ulrich Attila között, majd rövidesen mások is csatlakoztak a kezdeményezéshez. 2017 novemberére már véglegessé vált a város hozzájárulása, Róka úr támogatásával decemberben a Várallyay család és a temető közös szerződést írt alá.
Komiszár Dénes hazafiságból értesítette az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) nyíregyházi irodáját is. Az iroda képviseletében Simkó Csilla t. főhadnagy volt jelen a 2018. március 7-i exhumálási munkálatoknál, amelyek az Északi temető és számos nyíregyházi illetőségű cég alkalmazottainak hozzáértésével zajlottak. Az eseményeket nagy gonddal követte Róka Zsolt, Hódi Miklós, az Északi temető gondnoksági előadója, valamint Komiszár Dénes is. A családi sír kibontása, az exhumálás és az elhunytak áttemetése majd hat órán át tartó munkát igényelt, amelyet a folyamatos esőzés is megnehezített. A temető minden egyes dolgozója tisztelettel, kegyelettel és odaadással dolgozott, hogy a kétnapos emlékünnep első napjára, 2018. március 14-re megtörténjen a család áthelyezése, a parcella kibővítése és a Várallyayak eredeti obeliszkjének felállítása.
Március 14-én délelőtt 9 órakor már a ’48-asok dicső sorában állt a Várallyay család emlékoszlopa, előtte a család koszorújával. A legelső városi megemlékezésből kivette a részét a Nyíregyházi Arany János Gimnázium és Általános Iskola énekkara, beszédet mondott Halkóné dr. Rudolf Éva, a Köznevelési, Kulturális és Sport Bizottság elnöke és dr. Ulrich Attila alpolgármester, aki beszámolt Várallyay Gyula kéréséről és a család áttemetéséről. Az MH KIKNYP képviseletében Kertész József százados, megbízott irodavezető és Simkó Csilla t. főhadnagy helyezték el a megemlékezés virágait.

Azonban nem csak a Várallyayak obeliszkje maradandó, hanem az a tisztelet és baráti érzület is, amellyel Várallyay Gyula megköszönte, hogy a Magyar Honvédség is jelen volt a munkálatok során. Simkó Csilla t. főhadnagynak küldött levelében ezt írta: „Hálás köszönetemet szeretném tolmácsolni mind a magam, mind családunk nevében Önnek és a Magyar Honvédségnek, hogy ilyen komoly gesztussal tisztelték meg '48-as honvédtiszt dédapámat. Ezt az emléket kegyelettel fogom őrizni.”
Az együttműködés azonban itt nem zárul le: a tervek között szerepel további ’48-asok áttemetése az Északi temető díszparcellájába, illetve egy új kiemelt parcella kialakítása két Magyar Arany Vitézségi Éremmel kitüntetett katonahős, Rottaridesz István zászlós és Vágó József tiszthelyettes maradványainak áttemetése által. Ez utóbbi két katona végső nyughelyeit – szintén Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár támogatásának köszönhetően – 2018. január 29-én a Nyíregyházi Települési Értéktár Bizottság a város megőrizendő értékei közé sorolta. Az érték beterjesztője és leendő értékgondnoka az MH KIKNYP nyíregyházi irodája, értékgondnoki emléklapjukat a 2018. évi Városnapon veszik majd át.
Fotó: nyiregyhaza.hu